Subscribers enjoy higher page view limit, downloads, and exclusive features.
THE DAILY ALASKA EMPIRE, MONDAY, AUGUST 10, 1931. No Grocery Bill Today 7 IfYouArea PIGGLY WIGGLY Customer If you are not a PIGGLY WIGGLY Customer today — NOW is a good time to begin saving a nice percent- age on your table supplies. 3411 Stores in Operation Today s COURTESY ALASKA PIGGLY WIGGLY CO., Ine. Authorized Licensee PIGGLY WIGGLY SYSTEM Originated by CLARENCE SAUNDERS Juneau, Alaska, August 10th, 1931. Mr. and Mrs. Everyone, Juneau, Alaska. Dear Friends: Our first duty to a customer is to see that you re- ceive courteous treatment. We want you to feel that while you are in our store that you are our guest and to assure you that you will receive the same courteous treatment we would l‘(’l](l(‘l‘ you ill our l]()l]lf‘. We want each and every person, as they leave our store, to feel that they are welcome and go away with the desire to come back again and again, at any time. Our watch word is courtesy. We enjoy your company as well as appreciate your patronage to the fullest extent. Yours very truly, (signed) ED G. SWEUM, Juneau Store Manager. “PURVEYORS TO EVERYONE” HONEY PURE HONEYCOMB 5 Ib. pail, 47 cents WESSON OIL or MAZOLA OIL Fine for every sort of frying, wherever shortening is used. Full Quart, 52 cents BACON Try a pound and you will buy more — 30 cents pound. Remember ham and bacon was 50 .und 60 cents a pound before PIGGLY WIGGLY arrived. HAM, Pound, 27¢ -ARMOUR5S STAR— " MAIL ORDERS SOLICITED and SATISFACTION GUARANTEED TUNA FISH WHITE STAR Right from the canners. New 1931 pack. For salads and sandwiches. HALF POUND TIN 20 cents MOTHERS 0ATS large package, 39 cents SUGAR We carry but the very best pure refined granulated. LOOK AT THIS PRICE—15 Pounds for 93c BLUE ROSE FANCY RICE We buy direct from the growers. There- fore, better quality and lower prices at all times. OUR PRICE—4 pounds for 25¢ SARDINES We buy direct from the importers. The saving is yours. 2 TINS IN PURE OLIVE OIL— 19¢c CHINA FELS NAPTHA SOAP . at the price— A standard soap for generations. ’Nufsed. Look 10 bars for 59 cents | GGLY WIG CATSUP We are giving you an unusual value— Heinz or Del Monte—Full Pints 20 cents each CAMPBELL’S SOUPS AUGUST Brincs \/AcATion Days Grock Your (CAMP- PANTRY a PicoLy WiceLy — e P — You not only get lower prices --but you are sure of getting the brand you want. vears we offer you— TWO 1-POUND TINS FOR 43c supplies. Look over our line and get acquainted with our prices. KELLOGG’S CORN FLAKES or POST TOASTIES 2 for 19 cents P & G SOAP 10 bars for 35 cents PEANUT BUTTER Because Armour’s Peanut Butter has been consistently the public’s favorite for CANNING TIME Don’t forget we are headquarters for ev- erything you need in the line of canning THE BUSINESS OF BIG BUSINESS — A TEST Time tests all men and institutions— the meritorious survive—the inefficient are eliminated. That PIGGLY WIGGLY has stood the test of time is evident by its growth in the number of stores and its steady increase in number of custom- ers. Old customers remain and new cus- tomers join the satisfied throng of PIG- GLY WIGGLY patrons. Over 1,000,000 discriminating house- wives who know the value of every dollar and who know the quality of everything they buy, enter the turnstiles at PIGGLY WIGGLY. QUALITY GOODS, CLEAN STORES, LOWER PRICES and FULL WEIGHT— these are PIGGILY WIGGLY standards. COFFEE Do you enjoy good coffee? Then we sug- gest HILLS BROS. or SCHILLINGS. z POUNDS FOR 11c SNOWFLAKE CRACKERS Finest Family, large box. Very econ- omical at this price. 39¢ MILK PIGGLY WIGGLY annually sells more canned milk than all other grocers in Alaska. All brands—your choice, 13 TALL CANS FOR 95¢ 12 SMALL CANS FOR 45 CENTS TEA BLUE RIBBON—Gold Medal and Grand Prize for Quality. 1 pound for 64 cents Gold Medal. MAYONNAISE Nally’s, Kraft’s or “Best Foods” PRESERVES or JAM Just thing for the noon day lunch. 6 cans for 50 cents ASSORTED—LIMIT 6 TINS “PURVEYORS TO. EVERYQNE” Quart, 55 cents Quart Jars, 45¢ PINEAPPLE We just received a large shipment of Dole’s Pine- apples—sliced, crushed or diced. No. 2 tins, 20 cents each 2 SMALL FLAT TINS—23 CENTS . WE DELIVER PHONE 24 : by “Gene” EVERYWHERE Prompt Deliveries