Bemidji Daily Pioneer Newspaper, January 24, 1919, Page 6

Page views left: 0

You have reached the hourly page view limit. Unlock higher limit to our entire archive!

Subscribers enjoy higher page view limit, downloads, and exclusive features.

Text content (automatically generated)

Are you a Wageworker—a Farmer—a Professional Man? You, the Housewife Particularly, are interested. N . Why is it that the family of moderate means always finds itself {*hard up”; always for some reason or other “short”—always complaining 'R at the “high cost of living?”’ Always in debt to'the baker, the butcher, the grocer, and almost to every other business man? 9 Why is it most of you always strive and most always fail to lay & few dollars away for the possible “rainy day?” - . - : Why is it that when you were approached to subscribe to the ‘“Liberty Loan” that much as you desired to, yet:somehow YOU could not - see your way clear to buy “more than one bond,” and sometime not even that? Pl By eSS R e L : You know and I know that Liberty Loan Bonds constitute the best possible investment as a protectioii dgainst “old age” and unemploy- “ment and sundry other causes resultant from present economic conditions, and yet you had to stint and borrow and worry to meet the payments ag‘ ‘they became dl;’e—you probably succeeded to become a full fledged owner of one or more bonds—but it was an almighty struggle with most of you, was it not? S 2 ; i - I am now laying down a certain fundamental fact that proves itself—that your own reasoning. powers no matter how ‘blunted—should enable you to grasp. kS : , A et ; ; e : You are a man of family. You weekly earning powers, let us say in terms of wages, dollars‘and cents, amounts to $20.00.. Out of this amount you have to buy shoes, clothing, furniture, foodstuffs, and perhaps pay insurance on your furniture and sometimes a doctor’s bill, and of course some other bills and odds and ends. Your food requirements of course constitute the greater portion of your essentials. It is esti- this statement—that every store in this section regardless as to its size or location, sells at exactly the same general prices, with thie exception of 5 few “baits” that some of the stores offer from time to time to the general trade who “pay cash.” It is also a well understood fact that all stores charge exactly the same prices for exactly the same quality. of goods when they sell on a credit basis. . . S e ; CONTENTION NO. 1—That .there is not one store in this city or surrounding sections that sells on a credit basis at retail that does NOT charge its customers from 20 \p;r cent to 30 per cent over' and above its gross cost to the merchant; which means that for every dollar the grocer pays the jobber, you, tha consumer, pay $1.30. Please do not say that the 1 hant is a robber and all _..that_sort of trash. The fact is that his general expense is so heavy and alsc an occasional loss from some customer who for many reasons could not “pay his bills.” All th tars must be taken into ‘" consideration by the retailer when estimating his “costs.” It is not therefore the. merchant, but yourself that is to blame. The merchans in fact when selling you expects you to pay ffi}‘!h- maintenance of hia family—the profits that go to him from the merchandise he sells to:you means his “bread and butter”—his family comes first and naturally the more he can make-in A“p}efifi” the more comfort- able he can maintain his family, If therefore you would apply the self-same principle to your own family the problem would be solved. B g % CONTENTION NO. 2—All Cash and Carry stores unquestionably sell] it lowey prices than do_distinctive: Credif lstores. But there is not one “Cash and Carry” store _,eiiy or elsewhere that “4eMté 'goods over the counter in small quantities that can soll at prices low enough to afford more than a saving. of _from 5 _per cent to 10 per cent that of the-general credit’ stores. . Now then, here is my answer and | stand prepared to pay $1.000.00 ‘cash if this statement can be disproved by.any person be he or she a° consumer or ‘a merchant. NOW THEN—READ, DIGEST AND. THINK OVER THIS CONDENSED STATEMENT OF FACT . . . . ' »r<* “"and furthermore, arrange to purchase your requirements in quantity lots—particularly those articles that-are of a nature every day necessities—my positive guarantee is that if you * also carefully watch your pocketbook before you spend its contents and watch my prices and compare them with that of any other store.—mail order-or retaili-that you will save not less than 10 per cent and on many items 20 per cent on the average on every article you purchase from me. r ‘ o . ‘What does this mean to you and for you? It means that.every ten dollars that'you will spend in supplies purchased from me*you will save froin '$1,00 to $2.00 in actual cash. Don’t you think that this is worth considering? Don’t you believe $10.00 additional money saved from your grocery and meat bill ‘very month can be udéed to help getting additional u are ing'for food you purchase arti¢les that your family may require and that your present earning capacity does not afford you because of the conventional every dgy prices that inthe present uneconomical way? 2% i i i ETEY : - s PR You, the Housewife, and You, the Husband of a family, think this over and solve the problem—if you can—by any o R 1 here advocate and am to operate my business on in the future " e P .-—_M‘ = - - . o : HERE IS AN ILLUSTRATION THAT SHOULD CONVINCE IF NOTHING ELSE WILL o Mrs:;-Jones sends her little daughter to order the following articles at the nearest “Now theti; hiere i8’my’ prices for the same items Evary AMidre giaranteed to be equal o oogren JUE TeOMEA FRRIEE Ei PGB in quality-and’ as fresh—possibly more’ so-=:thanwhat Wak bolight at that store: grocery.storet.. ... . 1 package Yeast Foam... 1 pound Corn Starch.... .- 2110 - 1 package Yeast Foam... ...$:.03% 1 pound Coin Starch i 08 -1 package Baking Soda 1% pound Cocoa.....: ..+25 _ 1package Baking Soda BN 4 pound Cocoasi.: A2, 1 pound Coffee ..... 14 pound Clgocolate. .25 1 pound Coffee .. 14 pound Chocola 171, 14 pound Tea ....... 2 ounces Spices’ (pepper). 710 ‘14 pound Tea ... 2 ounces Pepper.......... .05 256. pounds Patent Flour. 1 large package Rolled Oats.. : .30 26 pounds Best Flour “ 1 Jarge package Rolled " ( Kt .23 1 can Milk, large size.. 2 pounds Sugar............c.cec..... .25 1 can Milk, large size.. 2 pounds Sugar ......... i A IR | 1 package Matches...... 1 package Crackers (6 ounces) .10 1 package Matches .. .1 package Crackers, 6 ounces..... . .06 1 package Macaroni or Spaghetti ; 1 carton Shaker Salt...:.. 12 1 package Macaroni or Spaghetti E R 1 ‘carton :Shaker Salt.. .. 07 1 pound Pure Lard......... 32 2 pounds Navy Beans. v 1 pound Pure Lard..... 7 2 -pounds Navy Beans 6 bars Laundry Soap .35 Total - ity 5 bars Laundry Soap.... { B Here you find an actual out and out saving of $1.451% ori.as small an o{der as the above. It is true that you would have to purchase 25¢ worth of yeast, and at least five pack- ages of baking soda and at least twelve packages of macaroni and spaghetti and at least twelve packages of matches and at least five: pounds.coffee! and in' equal proportions the other items in the above order—BUT, every article in the entire list “is guaranteed to be sound and of keeping quality. NEED I SAY MORE TO CONVINCE YOU;THAT YOU. next pay day arrives to buy the right way—the only way—if you want to save and not to spend. 5 LB . SOME PRICES*FHAT ARE $P0'F"AND-_S_HOULD INTEREST YOU - e Sy ..$10.00 - .Ivory Starch, 7 packages fOr......... i 50c Soda Crackers, in 10 poiind cartotis, Per pound $1.00 . Lye, 5 cans for........ ..50c - - Ginger Snaps, in 10 ‘pound chrt er poun ....50c .. Macaroni, -per dozen.. ..85¢ Mixed Cookies, in 10 pound cart T poy ..$10.35 . Spaghetti, per dozen .85¢ Milk Biscuits, in 10 pound.cartons, per pound. ..$5.25 = Tomato Paste for Maca .25¢ Apples, by the case Natural Potato Flour, per 100-lb. sack 10 pound sack ..... 5 pound ‘sack ....... Flour, per barrel, best patent. 98 pound sack, best patent.. Whole Corn, per ton...... ..$55.00 . .Yellow Granulated Corn Meal, per 100 pounds. X per bushel basket X per bushel ... ...$1.60 - per 25 pound sack...........c...c....... . . Raw Peanuts, extra large No. 1, Cracked Corn, per ton ..$56.00 . Buckwheat Flour, 25 pound sack.... .$2.1 Fresh Roasted Peanuts, while you wait, per po per bushel .................. .*$1.65 Whole Wheat Flour, 25 pound sa -$1. in 5 pound lots.or more, per pound.:. : - Corn and Oats, ground, per ton ..$56.00. Graham Flour, 26 pound sack.... ..$1.35 Rubbers, without.tops, Gdod)'(ear Gold , D B _per. 75 pound 8aCK........c.coeneee ....$2.20: : :Rye-Flour, 25 pound sack.. ..$1:15 Genuine Moose Hide Moccasins, men’s size............... Qa4ts and Barley, ground, per ton. ..$53.00 . Salt, per barrel ............ .$2.65 Green Japan Tea, in 8 pound! lots or more, per pound.... $2.00 Salt, per 100 pound sack ....78¢ Salt, 26 pound sack........... $2.50 Rock Salt, 100 pounds for. per 75 pound sack.................. Oats, per bushel (25 bushel lots).. Wheat Shorts, per sack... Coffee, Steel Cut, in 5 pound canisters,.per 1 Coffee, our very.best, in.5 pound lats, per 1b.. Corn Shorts, per sack $2,50 Chicken Grit, per 100 pound sack .00 Tea Siftings, pound cartons............. Barley Flour Shorts.... $2.50 Buckwheat Shorts, per 60 pound sack... .$1.40 Canned Milk, Libby or Cottage, tall cans, Potato Stock Food, sack..... $1.50 Hay and Straw, guaranteed to be lower than others. Cannéd Milk, Hibe, tall cans, per dozen................ Combination Chicken Feed, 100-lb. sack.. .$3.25 Roqfing—l ply, $1.10; 2 ply, $1.30; 3 ply, $1.65. Canned Milk, baby size, Libby or VanCamp, dozen...... Rolled Oats, 90 pound sack...... $4.75 String Felt, 500 square feet..... .....$1.50 - Canned Milk—Hebe, baby size, per dozen.. . Lenox Soap, per 100 bars.. ..$5.40 Sorghum, absolutely pure, per gallon.... Rolled Oats, 22 pound sack...... $1.30 25 b $1.38 Mol from N 5 2.45 per AYB " 3 aineees - $1. olasses, from New Orleans, per gallon Mother’s Rolled Oats, large cartons, 10 fo $245 p g G, Soap, 100 bars... 50 in 5 gallon lots............., $1.10 per 25 bars ................. Dr. Price’s Corn Flakes, per dozen.... $1.40 Palm Olive Soap, 5 bars for.... Home-Made Preserved Fruit, heavy syrup, quart.jars, : Kellogg’s Corn Flakes, per dozen..... A 44 50c per dozer Bear in mind that we aim to handle as full a line as heretofore. That our prices proportional to cost will be LQWER than before. That we guarantee to.undersell everyone in all .our handlings. That though we will sell in quantity lots only, it will be so arranged that quantity purchases will be graduated according to:prospective demand-and use of the general articles. For example you may buy as low as a three pound quantity of tea; five pound quantity of coffee; 25 pound quantity of sugar; 10 pound quantity of beans; 10 " pound quantity of salt pork or lard—and so on. You buy right—we sell right—we both save money. ' Try out this plan to your own satisfaction just once and see how you like it. Bemidji, =~ ____MORRIS KAPLAN ~ Minnesota == YOU CAN GET EVERYTHING YOU SHALL WANT RIGHT HERE SUPPLEMENT AR Most people in this section are aware that I have extensively interested my self in the endeavor to stabilize the potato industry of this county. This will take up considerable of my time and effort. I have, by eliminating the “small sale” custont of doing business, estab- lished a safeguard against waste and loss that may be occasioned otherwise from lack of personal attention to the small details of my retail business.. “Wholesale to Consumer” will be my future method of doing business with the people hereabouts. My prices will be lower than heretofore—proportionate to cost. My goods will be as gdod a grade as money can buy, and “rich man, poor man, begger man,” all will receive equal treatment. To YOU, my prospective customer, I hold out this one fundamental, “We Undersell AlL” Begin at once to become a quantity buyer. MORRIS KAPLAN, Bemidji, Minn. THE BEMIDSI DAILY PIONEER FRIDAYEVENING, JANUARY 24, 1919 ' 'A'VStory of Financé By Morms K_aplan, mated that the average family of five persons will require groceries, meats and other foods at present prices, approximately about §10.00 weekly. ' This of course basing the prices as listed at retail at the various retail stores. It is an aeknowledged fact, and I for one, am prepared to prove I'make the definite statement that if you, the consumer, instead of continuing the old conventional method of buying y our food supplies. from: dé& -to""(’i;'y,‘qnd .from' '_hand to mouth, | ARE CHEATING YCUR OWN FAMILY SO LONG AS YOU KEEP ON BUYING IN.A PENNY ANTE WAY? Wake up, Housewife. Wake up, Mr. Family Man, and begin when Coffee, in bulk, good drinker, 10 pound lots, per pound..20c 27¢'§ asE S ! T Defective e ST ————— == 5

Other pages from this issue: